Rozliczania podatkowe działalności

Rozliczenia podatkowe działalności gospodarczej

Każdy świeżo upieczony przedsiębiorca już na wstępie musi wybrać rodzaj rozliczania podatkowego, jakiemu będzie podlegała jego firma. Warto nad tym dobrze się zastanowić, by opłaty przekazywane fiskusowi nie stały się z czasem powodem niewydolności finansowej firmy. A przed dokonaniem wyboru przyda się wsparcie specjalisty, który zna się na podatkach i finansach.

Rozliczenia podatkoweJak mówi mgr Janina Nowak z katowickiego biura rachunkowego C.O. wyboru formy rozliczenia podatkowego należy dokonać jeszcze przed wypełnieniem wniosku CEIDG-1. Są cztery możliwości: opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych jest korzystne, gdyż polega na opodatkowaniu dochodu według skali podatkowej. Jeżeli w danym miesiącu przedsiębiorca nic nie zarobi, nie będzie musiał płacić podatku. Dodatkowa korzyść, to możliwość skorzystania w zeznaniu rocznym z różnego rodzaju ulg. Opodatkowanie na zasadach ogólnych wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych lub księgi przychodów i rozchodów.

Podatek liniowy jest dość podobną formą opodatkowania do tego na zasadach ogólnych. Wysokość podatku jest jednak zawsze stała i wynosi 19 procent bez względu na poziom przychodów. Także w tym przypadku, jeśli w danym miesiącu firma nie ma przychodu, podatku płacić nie trzeba.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanychRyczałt od przychodów ewidencjonowanych ma pięć rodzajów stawek do wyboru. Podatek płaci się tylko od przychodu, którego nie można zmniejszyć o poniesione koszty uzyskania przychodu. Stawka podatku jest uzależniona od rodzaju prowadzonej przez firmę działalności. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić ewidencję przychodów oraz wykaz środków trwałych, a także przechowywać dowody zakupów. Ostatnia forma opodatkowania, karta podatkowa, nie jest związana z dochodem osiąganym przez firmę. Wysokość podatku jest ustalana przez naczelnika urzędu skarbowego na podstawie takich zmiennych, jak wiek podatnika, rodzaj wykonywanej działalności oraz liczba mieszkańców w miejscowości, w której działalność jest rejestrowana.

Dobre biuro księgowe to potężne wsparcie dla przedsiębiorcy

Biuro księgoweOsoby, które dopiero zaczynają przygodę z własnym biznesem, bardzo często gubią się w kwestiach finansowych, księgowych oraz w formach opodatkowania. Warto wtedy skorzystać z usług biura księgowego i powierzyć mu zajmowanie się wszelkimi kwestiami formalnymi. Dzięki temu po pierwsze, można uniknąć błędów czy złych wyliczeń, a po drugie – oszczędza się sporo czasu, który można przeznaczyć na wykonywanie działalności. Biuro księgowe nie powinno być dużym obciążeniem finansowym nawet dla jednoosobowej firmy, a zdecydowanie ułatwiają życie. Niemal w każdym mieście można znaleźć sporo biur zajmujących się świadczeniem zewnętrznych usług księgowych. Warto zapoznać się z ofertą co najmniej kilku z nich i wybrać taką, która spełni wszystkie oczekiwania właściciela firmy.