Jak kupować samochód w czasach pandemii koronawirusa?

Jak kupować samochód w czasach pandemii koronawirusa?

Jak kupować samochód w czasach pandemii koronawirusa? - Big.com.plRozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa COVID-19 to znaczące zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla gospodarki. W takich momentach niepewności podejmowanie ekonomicznych decyzji jest szczególnie trudne. Jaka metoda finansowania zakupu samochodu jest obecnie najlepszy dla portfela?

Oddziaływanie epidemii koronawirusa na ekonomię

Kwarantanna zdecydowanie zmniejsza potencjał gospodarki do rozwoju, pomimo tego ekonomiści nie są zgodni wobec możliwych następstw tego stanu. Polsce i innym krajom świata grozi spowolnienie gospodarcze lub recesja (spowolnienie trwające dwa miesiące). Wielowymiarowy kryzys gospodarczy nie musi nadejść, jeśli tylko życie gospodarcze zostanie szybko wznowione po zakończeniu zagrożenia epidemicznego. Czy wpływa to na decyzję o zakupie pojazdu?

Nowy pojazd i kredyt

Fabrycznie nowy samochód prosto z salonu może zostać zakupiony na kredyt. Taka metoda finansowania pozwala użytkować bezpieczny i komfortowy samochód nawet bez dużych środków na koncie. Umowy kredytowe są zazwyczaj elastyczne, co sprawia, że istnieje pewna dowolność jeśli chodzi o ustalanie wysokości składek ratalnych i długości okresu kredytu. Umowy mogą być również powtórnie negocjowane, a sam kredyt można ubezpieczyć na przykład od utraty stałych zarobków, co daje bezpieczeństwo w zaistniałej sytuacji.

Leasingowanie nowego pojazdu

Leasing nowego samochodu nie wiąże się z badaniem zdolności kredytowej, jak odbywa się to przy występowaniu o umowę kredytową na samochód. Leasingowanie pojazdu to rozwiązanie korzystne finansowo, ale w obliczu długotrwałego spowolnienia gospodarczego powinno się rozpatrzyć możliwość pogorszenia sytuacji finansowej. Od większości umów leasingobiorca może odstąpić, jednakże nie jest to bezproblemowe i przynosi koszty rozwiązującemu umowę leasingobiorcy.

Kupno używanego samochodu gotówką

Alternatywnie dla dwóch powyższych metod finansowania zakupu nowego samochodu jest kupno samochodu używanego za zaoszczędzone pieniądze. Używane samochody dostępne są w niskich cenach, ale nie obejmuje ich już gwarancja zapewniana przez producenta. Nabywając używany pojazd za gotówkę należy wziąć pod uwagę wysokie koszty związane z utrzymaniem takiego samochodu, które nierzadko sprawiają, że lepiej opłacałoby się nabyć nowy samochód. Korzyścią takiego wyboru jest natomiast ominięcie zobowiązań długoterminowych, co jest ważne w obliczu niepewności o losy gospodarki.

Podobne artykuły: Auto Arek