Reklama i promocja

Nowa firma? Skuteczna reklama jest niezbędna

ReklamaZałożenie własnej firmy, nawet z genialnym pomysłem na biznes oraz ze świetlanymi perspektywami, to dopiero początek. Kolejnym krokiem jest poinformowanie potencjalnych klientów o swojej obecności na rynku, czyli wykorzystanie skutecznych form reklamy, dopasowanych do rodzaju działalności. Formy reklamy i promowania firmy powinny być uzależnione od tego, czym konkretnie się ona zajmuje, czy oferuje produkty czy usługi, w jakiej branży działa. Innych form promocji potrzebuje sklepik osiedlowy, a zupełnie innych sklep internetowy. Warto wykorzystać wiele możliwości, jakie dają zarówno tradycyjna reklama, jak i promocja w sieci, którą można prowadzić na szereg różnych sposobów.

Budowanie marki firmy od podstaw

Budowanie markiPo pierwsze, na samym początku należy zaplanować kompletną i spójną identyfikację wizualną swojej, czyli budowanie marki. Chodzi o stworzenie logo oraz materiałów promocyjnych, które będą spójne pod względem czcionek, kolorystyki, layoutu. Wizytówki, ulotki, plakaty, bannery reklamowe, strony internetowe czy strony na portalach społecznościowych powinny być utrzymane w jednolitej stylistyce i kolorystyce, dzięki czemu szybciej i na dłużej zapadną w świadomość odbiorców przekazów reklamowych, a co za tym idzie – potencjalnych klientów.

Jak promować się w sieci?

Promowanie w sieci 2Po drugie – należy zadbać o swoją obecność w sieci. W dzisiejszych czasach klienci poszukujący produktów czy usług zaczynają od sprawdzenia internetu. Nieważne, czy chcą kupić buty, szukają ciekawego wyjazdu wakacyjnego, potrzebują sprawdzonego hydraulika czy fryzjera dla psa – wszystkiego poszukują w sieci i to właśnie tam należy być dobrze widocznym. Powiedzenie, że kogo nie ma w internecie, ten nie istnieje, jest w przypadku firmy jak najbardziej prawdziwe. Co jest do zrobienia? Przede wszystkim dobre promowanie w sieci – atrakcyjna wizualnie i łatwa w nawigacji strona internetowa. Jeśli firma zajmuje się sprzedażą, można stronę www od razu połączyć ze sklepem online. Kolejną kwestią jest zadbanie o to, by strona była widoczna jak najwyżej w wyszukiwarkach. Skorzystanie z usług pozycjonowania będzie skuteczne szczególnie na początku działalności, gdy klienci o firmie jeszcze nie wiedzą i nie sprawdzi się system polecania czy opinii. Równolegle ze stroną internetową warto wejść w media społecznościowe, które z roku na rok odgrywają coraz większą rolę, jeśli chodzi o sprzedaż produktów czy usług.

Sprecyzuj grupę docelową klientów

Grupa docelowa klientówJeżeli firma prowadzi działalność lokalną, na niewielką skalę, warto też zadbać o tradycyjne formy promocji – plakaty, ulotki czy nawet reklamę w lokalnej prasie. Choć obecnie nie jest to najważniejszy kanał reklamowy, w wielu branżach jest przydatny. Warto również pamiętać, że reklama i promocja jest tym lepsza, im bardziej trafia grupy docelowej klientów. Trudno reklamować produkty dla dzieci w gazecie motoryzacyjnej albo warsztat samochodowy na forum dla młodych mam. Dlatego istotne jest, aby Takie reklamy, choć mogą mieć spory zasięg, skuteczność będą miały znikomą.